01.02.2009 | autor: Forest

Pomozte svým počítačem vědeckému pokroku

Máte doma, v kanceláři, na koleji, ve škole či jinde počítač, který alespoň část své provozní doby není naplno vytížený? Víte o tom, že se díky takovémuto počítači můžete přímo účastnit skutečných vědeckých výzkumů?

Výsledky DC projektů

část tunelu LHCPrvní, co každého zajímá, je přínos takovýchto projektů, který rozhodně není zanedbatelný. Systém BOINC byl uveden do plného provozu v roce 2004, tehdy pouze se čtyřmi projekty. Jedním z nich byl i projekt LHC@Home, který již své přímé výsledky přinesl v podobě nedávno spuštěného největšího stroje na světě (částicového urychlovače ve Švýcarském středisku CERN), další na ně ale mohou čekat léta, nebo zatím dosáhly mnoha postupných dílčích výsledků.
V současné době je projektů distribuovaných výpočtů již kolem stovky, z čehož je plně aktivních zhruba třicet. Dílčí výsledky mají například projekty na výzkum klimatu, které zpracovávají předpovědi vývoje na několik desítek let dopředu a stále zdokonalují své algoritmy výpočtů. Také mnohé biologické projekty již pomohly vědcům v laboratořích, a to převážně hledáním prostorového uspořádání složitých molekul bílkovin. Vesmírné projekty se zabývají různými výzkumy jako je mapování oběžných drah objektů, které by se mohly srazit se Zemí, zabývají se výzkumem naší Mléčné dráhy či kosmickým mikrovlnným pozadím. Tyto projekty průběžně doplňují střípky do obrovské skládanky našeho poznávání vesmíru a jeho tajemství.

Detektor CMS v urychlovači LHC
Detektor CMS v urychlovači LHC
Pro zobrazení obrázku v plné velikosti klikněte zde

rotující pulsary a jejich šíření gravitačních vlnV BOINC ale existují i projekty, které mohou mít pouze jeden výsledek, ovšem takový, který bude mít obrovský význam. Například projekt Einstein@Home se snaží potvrdit Einsteinovu teorii o existenci gravitačních vln ve vesmíru, díky kterým by se daly pozorovat události ve vesmíru z míst, kam nikdy nedohlédneme. Mnohem důležitější je fakt, že v těchto vlnách by měla být zaznamenaná každá velká událost, která se ve vesmíru stala, tedy i samotný vznik vesmíru ať už ho nazveme velký třesk (Big bang) nebo velká rána (Big bounce). Prostřednictvím dalšího z projektů Seti@Home se můžete dokonce zúčastnit hledání mimozemských civilizací za pomoci největšího radioteleskopu na světě v Portorickém Arecibu.

ilustrace šíření gracitačních vln vesmíremOčekávaných výsledků jsou spousty a může trvat léta, než se k nim dopracujeme, či zjistíme, že je to jen slepá cesta, která bohužel nikam nevede. Kdo ale nechce být pouhým pozorovatelem, má jedinečnou šanci se těchto výzkumů účastnit a při čtení článků o významných objevech, či nákupu léku s logem některého z projektů si třeba někdy říci „Tomuhle jsem pomohl vzniknout“, stejně tak jako například desetitisíce lidí, kteří pomohli prostřednictvím DC při stavbě částicového urychlovače LHC.