31.01.2009 | autor: Forest

Pomozte svým počítačem vědeckému pokroku

Máte doma, v kanceláři, na koleji, ve škole či jinde počítač, který alespoň část své provozní doby není naplno vytížený? Víte o tom, že se díky takovémuto počítači můžete přímo účastnit skutečných vědeckých výzkumů?

Negativní vlivy DC výpočtů na počítač

Běh distribuovaných výpočtů na samotném počítači můžete částečně poznat, a to i „negativně“, a každý, kdo se zapojí do DC projektů si musí být toho vědom.

počítač ve specifickém Case - popelnice1) Procesor i grafika se budou více zahřívat i při běžné práci a tedy pokud máte například termoregulační chladič, ventilátor pojede na vyšší otáčky = může způsobovat větší hluk. Toto zahřívání nad IDLE stav lze samozřejmě regulovat procenty poskytovaného výkonu. Tedy když počítač po zapojení do výpočtů budete více slyšet a bude vám to vadit, nastavíte si využití procesoru například na max. 60% nebo použití max. 1 jádra u počítače s dvoujádrovým procesorem a pak by teplota procesoru měla poklesnout a tím pádem i hlučnost respektive rychlost ventilátorů. Toto nastavení je individuální. Někdo to nepozná vůbec, někomu zvýšená hlučnost nevadí a někdo si nastavení upraví tak, jak mu to vyhovuje, případně si v BOINC manažeru nastaví časové rozmezí, kdy výpočty mají probíhat a kdy ne (např. v mimopracovní době, v nočních hodinách či v polední přestávce).
Vše je v tomto případě velice individuální a dle daného hardware a použitého chlazení se musí každý rozhodnout sám, jaká míra využití mu nezpůsobuje žádné problémy. Ve většině případů jde pouze o uvedené zvýšení otáček některého ze vzduchových chladičů CPU, GPU, zdroje nebo přídavných ventilátorů umístěných v bedně.



2) Může dojít ke snížení životnosti některých komponent, ovšem to se bavíme o snížení třeba z 80 let na 60 let u počítače zapojeného do výpočtů non-stop a dosud jsem se nesetkal za ta léta s CPU, který by se v počítači zničil. Procesor je totiž většinou tím nejméně poruchovým dílem celého stroje a grafické karty bych zařadil hned za něj.


ukazatel rychlosti internetu 3) Prostřednictvím DC vám budou chodit i odcházet data a tak částečně zatěžoval vaše internetové připojení. V BOINC manažeru si můžete na rychlost stahování i odesílání dat nastavit limit tak, aby k žádné nečekané zátěži nedocházelo. Celkově se množství dat za den může pohybovat maximálně v řádu několika MB a tak ani pro internetové připojení s měsíčními limity přenosu dat by to neměl být nepřekonatelný problém a takoví počtáři si mohou vybrat projekt, kde se toto množství pohybuje pouze v řádech několika KB, a to oběma směry.
běžný domácí měřič spotřeby elektrické energie


4)
Zvýší se vám o něco spotřeba celého počítače. Toto platí u všech výpočtů s výjimkou výhradně internetových a proto se pokusím tento bod rozepsat podrobněji.
Dnešní průměrný počítač osazený dvoujádrovým procesorem (E8400), GPU (nVidia 8600) a LCD (19¨) má průměrnou spotřebu kolem 165W v IDLE provozu. Při plném zatížení výpočty CPU (obě jádra) stoupne spotřeba až o 18% na 195W. Při zatížení pouze výpočty GPU dojde ke zvýšení spotřeby o 7% na 176W. Při kombinovaném plném vytížení CPU i GPU dojde k maximálnímu zvýšení spotřeby o 25% na 206W. Tato uváděná zvýšení jsou měřena na dané konfiguraci a mohou se u vašeho hardware hodně lišit. Při zapojení počítače pouze do výpočtů prostřednictvím CPU (což je nejčastější provoz) se zvýšení spotřeby může dostat až na 35%, ovšem tuto hodnotu uvádím jako maximum, kterou jsem naměřil doma na čtyřjádru Q6600 přetaktovaném na 3,8 GHz a při plném zatížení všech čtyř jader. U zapojení GPU je možné dosáhnout rovněž vyšších hodnot v případě využití dnešních nejvýkonnějších kousků, ale vždy je třeba brát v úvahu, že délku času zapojení do výpočtů i procentuální vytížení máte možnost si stanovit sami a tedy i toto zvýšení spotřeby si sami regulovat dle vlastního rozhodnutí.
V podstatě tím jde regulovat, kolik chcete přispět přímo na pokrok v daném vědeckém oboru, a to je bezesporu jedinečná možnost, která se vám nikde jinde nenaskytne.



výsledky testu spotřeby různých počítačů

Naměřené hodnoty jsou brány v běžném provozu počítače, tedy v případě nejčastějšího využívání zapojení do distribuovaných výpočtů. Pokud má někdo počítač v provozu celý den kvůli stahovaní dat či skype, pak u tohoto provozu je monitor většinou v úsporném režimu. Při tomto provozu je celková spotřeba počítače o desítky wattů nižší a udávané procenta zvýšení spotřeby budou tedy o něco málo vyšší. S dnešní cenou energií se ale bavíme, i při non-stop plném zapojení do výpočtů u uváděného procesoru E8400, o maximálním zvýšení spotřeby o cca 80,- Kč měsíčně, což opravdu není žádná závratná částka.