30.01.2009 | autor: Forest

Pomozte svým počítačem vědeckému pokroku

Máte doma, v kanceláři, na koleji, ve škole či jinde počítač, který alespoň část své provozní doby není naplno vytížený? Víte o tom, že se díky takovémuto počítači můžete přímo účastnit skutečných vědeckých výzkumů?

Výpočty na PS3

Herní konzole Sony PlayStation 3
Herní konzole Sony PlayStation 3

Herní konzole PS3 se díky své klesající ceně a možnostem využití velice úspěšně prokousala do mnoha domácností i v naší republice. Vděčí za to zejména velmi výkonnému sedmijádrovému CPU Cell Broadband Engine, BD/DVD/CD mechanice a pevnému disku o velikosti 40/60 GB, díky kterým našla tato konzole široké uplatnění jako multimediální centrum v nejednom obývacím pokoji. Tato mašinka již není pouze na hraní, ale díky instalaci Linuxu ji lze využít jak na brouzdání po internetu, přehrávání DivX filmů, mp3 formátů, tak i pro distribuované výpočty.

Rivo

Podrobný návod, jak si nainstalovat BOINC a připojit se do některého z projektů, naleznete na stránkách www.rivo.cz, jejichž autorem je Richard Volák (na fotce), největší nadšenec v tomto oboru v naší republice.

Momentálně existují 3 projekty, které obrovského výkonu procesoru Cell neváhaly využít, a dva z nich naleznete i v systému BOINC.

logo PS3GRID

PS3GRID:
Projekt je stejného zaměření v oblasti biologie jako GPUgrid se stejnou základnou projektu. Rozdíl v nasazení pro PS3 je pouze v klientovi a aplikaci samotné. Kromě PS3 podporuje ještě serverové stroje osazené rovněž procesory Cell.

Yoyo:
logo Yoyo Prostřednictvím projektu se lze i v systému BOINC zapojit do výpočtů distributed.net, který se zabývá matematickými výpočty na základě Golomb Ruler. Golomb Ruler je matematický termín, v češtině známý jako Golombovo pravítko. Je to pravítko, na kterém jsou rysky rozloženy tak, aby se každá vzdálenost kterékoliv dvojice rysek vyskytovala jen jednou.
Pod křídly Yoyo se skrývá hned několik podprojektů, ale ne všechny podporují výpočty na PS3. Je tedy třeba si zvolit ten pravý.

Projekt má aplikace nejen pro PS3 a další mašiny s Cell procesory, ale může se do něj zapojit jakýkoliv počítač.

Rivova PS3 farmička
Rivova domácí sestava čtyř PS3 jede v non-stop režimu na projektech BOINC.
Pro zobrazení obrázku v plné velikosti klikněte zde

Třetím projektem, který využívá k výpočtům PS3, je již představený (v kapitole GPU) samostatný projekt distribuovaných výpočtů Folding@Home.