- Distribuované výpočty - Úvod
- Počátky DC výpočtů
- Proč se do výpočtů zapojit?
- Výpočty pomocí řídícího procesoru - CPU
- Výpočty pomocí grafického procesoru - GPU
- Výpočty na PS3
- Výpočty prostřednictvím internetu
- Jak otestovat svůj PC pomocí DC?
- Negativní vlivy DC výpočtů na počítač
- Výsledky DC projektů
- Do kterých dalších projektů se můžete díky systému BOINC zapojit?
- Český DC projekt - Wieferich@Home
31.01.2009 | autor: Forest
Pomozte svým počítačem vědeckému pokroku
Máte doma, v kanceláři, na koleji, ve škole či jinde počítač, který alespoň část své provozní doby není naplno vytížený? Víte o tom, že se díky takovémuto počítači můžete přímo účastnit skutečných vědeckých výzkumů?
Jak otestovat svůj PC pomocí DC?
Jelikož jsou distribuované výpočty (DC) a hlavně aplikace jednotlivých projektů programovány na co nejefektivnější a největší využití uživateli poskytovaného hardware, lze díky zapojení do výpočtů velice snadno otestovat výkon a stabilitu každého počítače. Můžeme tak místo syntetických testů a na ně promarněného výkonu za stejnou dobu zpracovat část práce vybraného projektu a spojit tak příjemné s užitečným. Existují aplikace, které pro výpočet využívají hlavně potenciál CPU, ale operační paměť RAM moc nezatěžují, a na druhou stranu je spousta takových, které maximálně zatíží CPU i RAM. Převážně se jedná o oblast projektů zabývající se matematickými úkoly a problémy, ovšem není to rozhodně pravidlem. V podstatě jde hlavně o konkrétní umění programátorů jednotlivých projektů a také všech ostatních, kteří pracují na vytváření optimalizací jednotlivých aplikací tak, aby co nejvíce využili potenciálu procesorů, RAM i GPU a tím urychlili vlastní výpočty. Bylo již často prakticky ověřeno, že i počítače, které prošly bezchybně syntetickými testy a různými memtesty, při zapojení do skutečných výpočtů nebyly schopny korektně zpracovávat distribuované výpočty. Díky jejich nedostatečnému chlazení, neuváženému přetaktování CPU, špatnému časování pamětí apod., dochází u mnoha počítačů k chybám, které můžete zjistit v tom nejnevhodnějším okamžiku. Distribuované výpočty se v tomto ohledu osvědčily jako jeden z nejlepších detektorů chybovosti počítačů a jsou také tímto způsobem mnohými lidmi využívány.
Počítač člena Czech National Teamu - IQE
Pro zobrazení obrázku v plné velikosti klikněte zde
Testovací balíček CNT
Druhou možností je stáhnout si testovací balíček Českého národního týmu a díky němu během pár minut zjistit, zda ve výpočtech nenastane chyba, a také zda výpočty daný počítač vůbec zvládne. Po testu můžete snadno svůj výsledek porovnat s již odevzdanými výsledky v podrobné tabulce a také máte možnost svůj výsledek do tabulky doplnit zasláním patřičných údajů o vašem počítači.Podrobný článek o testovacím balíčku CNT naleznete zde ->>
Pro test byl záměrně vybrán projekt PrimeGrid, jehož aplikace ženou výkon sestavy až na samotnou hranici zátěže, a to jak CPU, tak i RAM. Není nic jednoduššího, než například po přetaktu pustit balíček CNT a zjistit, zda skutečně došlo ke zvýšení celkového výkonu stroje, zda toto nastavení je stabilní a hlavně zjistíte, jak si vede v porovnání celkového výkonu s ostatními počítači. Tabulka výsledků slouží i spoustě lidem při výběru komponent pro plánovanou novou počítačovou sestavu či upgrade počítače. Každý výrobce propaguje svůj kousek křemíku, který je tím nejlepším a nejvýkonnějším, ale při pohledu do tabulky můžete zjistit, že někdy mnohem levnější CPU po přetaktování vykazuje minimálně srovnatelné výsledky, jak jeho dražší bráška, a že třeba 1/3 výkonu lze získat pouze zvolením jiných pamětí.
I k takovémuto přetaktu pomohlo ladění s testovacím balíčkem CNT.
Testovací postup:
1) Stáhněte si testovací balíček pro 1-2 jádra nebo pro 4 jádra.
Velikost obou balíčků je 5,5 MB a je to zabalený komplet obsahující Boinc Manager i testovací jednotky projektu PrimeGrid. V testu je nastaveno: Zakázání přístupu k síti, počítat nepřetržitě a zakázáno přijímání nové práce. Přibližná délka výpočtu jedné jednotky je 5-15 minut, dle výkonu testované sestavy.
2) Při spuštění programu Boinc Manager se vám pravděpodobně spustí CPU Benchmark. Během testu klikněte na záložku ,,Úkoly" a u jednotek dejte ,,povolit", aby se jednotky začaly počítat ihned po ukončení testu.
Výsledky testů pro 1-2-4 jádra naleznete zde ->>
Výsledky testů pro 4 jádra naleznete zde ->>