31.01.2009 | autor: Forest

Pomozte svým počítačem vědeckému pokroku

Máte doma, v kanceláři, na koleji, ve škole či jinde počítač, který alespoň část své provozní doby není naplno vytížený? Víte o tom, že se díky takovémuto počítači můžete přímo účastnit skutečných vědeckých výzkumů?

Jak otestovat svůj PC pomocí DC?

Jelikož jsou distribuované výpočty (DC) a hlavně aplikace jednotlivých projektů programovány na co nejefektivnější a největší využití uživateli poskytovaného hardware, lze díky zapojení do výpočtů velice snadno otestovat výkon a stabilitu každého počítače. Můžeme tak místo syntetických testů a na ně promarněného výkonu za stejnou dobu zpracovat část práce vybraného projektu a spojit tak příjemné s užitečným. Existují aplikace, které pro výpočet využívají hlavně potenciál CPU, ale operační paměť RAM moc nezatěžují, a na druhou stranu je spousta takových, které maximálně zatíží CPU i RAM. Převážně se jedná o oblast projektů zabývající se matematickými úkoly a problémy, ovšem není to rozhodně pravidlem. V podstatě jde hlavně o konkrétní umění programátorů jednotlivých projektů a také všech ostatních, kteří pracují na vytváření optimalizací jednotlivých aplikací tak, aby co nejvíce využili potenciálu procesorů, RAM i GPU a tím urychlili vlastní výpočty. Bylo již často prakticky ověřeno, že i počítače, které prošly bezchybně syntetickými testy a různými memtesty, při zapojení do skutečných výpočtů nebyly schopny korektně zpracovávat distribuované výpočty. Díky jejich nedostatečnému chlazení, neuváženému přetaktování CPU, špatnému časování pamětí apod., dochází u mnoha počítačů k chybám, které můžete zjistit v tom nejnevhodnějším okamžiku. Distribuované výpočty se v tomto ohledu osvědčily jako jeden z nejlepších detektorů chybovosti počítačů a jsou také tímto způsobem mnohými lidmi využívány.

IQE-ho PC
Počítač člena Czech National Teamu - IQE
Pro zobrazení obrázku v plné velikosti klikněte zde

Máme dvě možnosti, jak tímto způsobem počítač otestovat. Jedním z nich je přímé zapojení do výpočtů, sledování zatížení, teplot a v závěrečné fázi si počkat, zda byly odevzdané výsledky posouzeny jako validní, tedy zda při výpočtech nenastala žádná odchylka či závažná chyba. Tímto způsobem opravdu otestujete v ostrém provozu celkové chování vašeho počítače při dlouhodobém plném zatížení. Plně tak nahradí programy jako Prime a jemu podobné s tím, že si můžete nadefinovat, kolik procesorů či jader chcete takto zatížit a testovat a jak dlouhou dobu tomuto testování věnovat. Zároveň tak při testování pomáháte danému projektu v jeho výzkumu a tedy výkon poskytnutý na testy není jen ztrátou času a zbytečně promrhanou spotřebou elektrické energie.

Testovací balíček CNT

ZODův PCDruhou možností je stáhnout si testovací balíček Českého národního týmu a díky němu během pár minut zjistit, zda ve výpočtech nenastane chyba, a také zda výpočty daný počítač vůbec zvládne. Po testu můžete snadno svůj výsledek porovnat s již odevzdanými výsledky v podrobné tabulce a také máte možnost svůj výsledek do tabulky doplnit zasláním patřičných údajů o vašem počítači.

Podrobný článek o testovacím balíčku CNT naleznete zde ->>

Pro test byl záměrně vybrán projekt PrimeGrid, jehož aplikace ženou výkon sestavy až na samotnou hranici zátěže, a to jak CPU, tak i RAM. Není nic jednoduššího, než například po přetaktu pustit balíček CNT a zjistit, zda skutečně došlo ke zvýšení celkového výkonu stroje, zda toto nastavení je stabilní a hlavně zjistíte, jak si vede v porovnání celkového výkonu s ostatními počítači. Tabulka výsledků slouží i spoustě lidem při výběru komponent pro plánovanou novou počítačovou sestavu či upgrade počítače. Každý výrobce propaguje svůj kousek křemíku, který je tím nejlepším a nejvýkonnějším, ale při pohledu do tabulky můžete zjistit, že někdy mnohem levnější CPU po přetaktování vykazuje minimálně srovnatelné výsledky, jak jeho dražší bráška, a že třeba 1/3 výkonu lze získat pouze zvolením jiných pamětí.

Snímez z programu CPU-Z
I k takovémuto přetaktu pomohlo ladění s testovacím balíčkem CNT.

Upozorňuji, že rychlost výpočtů na většině DC projektech je podložena vyváženým výkonem celé sestavy. Tedy lepší CPU s horšími pamětmi může v porovnání se slabším CPU a lepšími paměťmi propadnout. Je to ale reálný obraz celkového výkonu celé sestavy. Balíčky byly vytvořeny s použitím 2 a 4 jednotek. Počet jednotek je zvolen z důvodu testování jedno, dvou i čtyřjádrových CPU naráz a do budoucna vznikne i balíček s 8 jednotkami pro testování osmijáder. Pokud máte procesor o jednom či dvou jádrech, potom testujte balíček na 1-2 jádra. Pokud máte čtyřjádro (nebo dva dvoujádrové CPU), potom můžete otestovat jak balíček pro 4 jádra, tak pro 1-2 jádra.

Forestův PC


Testovací postup:
1) Stáhněte si testovací balíček pro 1-2 jádra nebo pro 4 jádra.
Velikost obou balíčků je 5,5 MB a je to zabalený komplet obsahující Boinc Manager i testovací jednotky projektu PrimeGrid. V testu je nastaveno: Zakázání přístupu k síti, počítat nepřetržitě a zakázáno přijímání nové práce. Přibližná délka výpočtu jedné jednotky je 5-15 minut, dle výkonu testované sestavy.
2) Při spuštění programu Boinc Manager se vám pravděpodobně spustí CPU Benchmark. Během testu klikněte na záložku ,,Úkoly" a u jednotek dejte ,,povolit", aby se jednotky začaly počítat ihned po ukončení testu.Výsledky testů pro 1-2-4 jádra naleznete zde ->>
Výsledky testů pro 4 jádra naleznete zde ->>