29.01.2009 | autor: Forest

Pomozte svým počítačem vědeckému pokroku

Máte doma, v kanceláři, na koleji, ve škole či jinde počítač, který alespoň část své provozní doby není naplno vytížený? Víte o tom, že se díky takovémuto počítači můžete přímo účastnit skutečných vědeckých výzkumů?

Výpočty pomocí řídícího procesoru - CPU (Central Processing Unit)

Distribuce práce a výpočty probíhají prakticky třemi způsoby:

Vkládání CPU do slotu
  1. Výpočetní práce, která by i superpočítačům zabrala spoustu času, je rozdělena na mnoho dílků (pracovních jednotek – work units - WU) a tyto dílky jsou rozesílány ke zpracování jednotlivým uživatelům, kteří si klienta nainstalovali. Na vašem PC je jedna takováto jednotka, o velikosti od několika KB po maximálně několik MB, zpracována za pár minut či hodin a poté automaticky odeslána zpět do centra projektu, kde dochází k opětovnému spojení jednotlivých dílků a ke zpracování výsledků. Takovýmto způsobem probíhají výpočty například na projektech Seti@Home, Einstein@Home, QMC@home a mnoha dalších.
  2. Druhým používaným způsobem je zpracovávání prostřednictvím kompletních modelů, které se od sebe liší pouze vstupním nastavením. Výsledky těchto modelů se někdy průběžně odesílají po daných částech či po celkovém dokončení. Takovéto výpočty bývají v některých případech náročnější časově i na prostor na vašem pevném disku. Tímto způsobem probíhají výpočty například na projektech Climateprediction net (CPDN) nebo Malariacontrol.
  3. Třetím způsobem je vytváření několika modelů přímo na vašem počítači. Tímto způsobem fungují výpočty prozatím pouze na projektu Rosetta@Home a jejím testovacím projektu RALP@Home. Z projektu obdržíte model bílkoviny a základní sadu instrukcí. Libovolně si můžete na projektu nastavit délku výpočtu jednotek v rozmezí 1až 24 hodin (po hodinách). V daném čase probíhá vytváření nahodilých modelů a propočty jejich energetické náročnosti. Záleží jen na výkonu vašeho počítače, kolik takovýchto modelů v nastaveném čase stihne kompletně zpracovat, a dle toho je i vaše odvedená práce ohodnocena.

Přihlašovací okno programu BOINC Manager
Přihlašovací okno programu BOINC Manager

Na výkon při výpočtech pomocí CPU má vliv hned několik věcí:
  • počet procesorů a jader na daném počítači
  • množství jader poskytnutých pro DC
  • % výkonu těchto jader vámi poskytnutém pro DC
  • množství času, kdy daný výkon nevyužívá žádná z běžných aplikací, které mají vždy přednost před DC
  • množství času, kdy je PC zapnutý
  • samotný výkon procesoru
  • množství a rychlost operační paměti (RAM)

BOINC Manager umožňuje spoustu podrobných nastavení
BOINC Manager umožňuje spoustu podrobných nastavení

Právě poslední zmíněný prvek je dost důležitou věcí. Projekty jsou různě náročné na množství paměti, a to od jednotek MB po stovky MB, které jsou potřeba pro každou z jednotlivých aplikací. Pokud tedy zapojíte do výpočtů například dvoujádrový procesor, který může zpracovávat dvě aplikace současně, tak tím se také zdvojnásobí i množství požadované operační paměti. Manažer projektů BOINC je již natolik vyspělý, že projekty samy vědí, kolik máte operační paměti k dispozici a kolik je pro danou aplikaci operační paměti potřeba. Podle toho vám tento manažer může například napsat, že pro daný projekt máte málo paměti a práci vám nedá, případně vám zašle více druhů odlišně náročných jednotek. Vše je u DC programováno v zájmu základní myšlenky a to, že běh výpočtů by neměl nijak negativně ovlivňovat běžnou práci na počítači.

Dalším aspektem je rychlost samotných pamětí. Operací, které v pamětech probíhají, je spousta a jakákoliv prodleva je na celkovém výsledku znát. Právě paměti bývají často brzdou velice výkonných sestav a jejich časování a takt významně ovlivňují výkon celého počítače na velké spoustě projektů.

Příklad individuálního vzhledu BOINC Manageru
Příklad individuálního vzhledu BOINC Manageru

Podrobné návody, jak se prostřednictvím CPU zapojit do výpočtů, naleznete zde:
Návod na instalaci programu BOINC Manager a připojení k projektům.
Návod, jak se připojit do některého z týmů na projektech BOINC.
Návody na instalaci programu BOINC Manager a připojení k projektům ve flashi.
Návody na hromadnou správu více počítačů prostřednictvím systému BAM
Návod na zapojení CPU do výpočtů Folding@home.